Zpomalování iPhonů by mohlo pro Apple znamenat velký finanční problém

Problém Applu, který vznik z důvodu zpomalování starších iPhonů se dostal až do bodu, kdy budou muset právníci technologický gigant z Cupertina zachraňovat přes pohromou.

Pro připomenutí – Apple se před časem přiznal k tomu, že bez vědomí uživatelů ovlivňuje výkon procesorů ve starších iPhonech (6, 6s a SE, aby vyrovnal opotřebení baterie. Ta totiž postupem času jednak ztrácí kapacitu a druhak již nedokáže dodávat potřebnou energii. V případě, že by Apple nesnižoval odběr zařízení snížením taktu procesu zařízení by se jednoduše vypnuto. Více si o celé problematice můžete přečíst v tomto článku.

“Poškození uživatelé” se samozřejmě již tradičně snaží na celé věci vydělat. Vyústěním jsou tak narůstající počty soudních žalob. V současné době je jich na Apple podáno 9 a další budou dozajista přibývat.

Uživatelé argumentují hlavně tím, že Apple je obelhal, když je o snižování výkonu zařízení neinformoval a navíc je nabádal k softwarové aktualizaci. Část z nich si myslí, že je tak Apple chtěl podvědomě nutil ke koupi nového iPhonu namísto informace, že stačí vyměnit opotřebenou baterii za novou a tím zamezit snižování výkonu.

Mezi hromadnými žalobami, které jsou ve velké většině podány v USA přece jen jedna vyčnívá. Obsahuje totiž požadavek na finanční kompenzaci ve výši takřka bilionu dolarů (999 milard dolarů přesně).

To, že by ve finále musel Applu takovou sumu opravdu zaplatit se jeví jako velice nepravděpodobné, spíše nemožné. Čistě z teoretického pohledu by však mohla nastat situace, kdy Apple nebude mít na zaplacení. Apple sice disponuje obrovskými finančními rezervami, ale ne dostatečnými. Peníze by tak musel shánět i jinde než ve vlastních zdrojích.

Celé kouzlo tkví k tom, že Apple sice papírově disponuje částkou ve výši cirka 256,8 miliardy USD, ale z toho je více než 90% uloženo v zahraničí. Převod zpět na území USA by znamenal povinnost zaplatit  federální + státní daň. To by znamenalo, že výsledná částka by byla o cca 25 – 40% nižší. Jedinou možností Applu jak ušetřit při převodu peněz do USA by byla jednorázová 10% sazba daně. Pomocí níž chce prezident Donald Trump “přivést Apple zpět do USA”.

Pravděpodobnější však je, že se Apple v krajním případě se všemi zúčastněnými stranami vyrovná mimosoudně. Výsledná částka, kterou Apple za zpomalování iPhonů zaplatí by tak zůstala jen předmětem spekulací a odhadů. Na výsledek si budeme muset ještě počkat.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.