Nový Macbook Pro přichází se stejným designem a vyšším výkonem

Při pondělním představování nových produktů se objevila zařízení zcela nová, např. iMac Pro nebo HomePod a zařízení aktualizovaná. Upgradu se dočkal také Macbook Pro. Vzhledem k tomu, že stávající Macbook Pro prošel větší aktualizací v říjnu loňského roku, se na WWDC dočkal vcelku logicky „pouze“ pár vylepšení. Design zůstal naprosto stejný jako v případě minulé generace. Aktualizace se týkala hlavně navyšování výkonu.

PROCESOR

Všechny nové Macbooky Pro, tedy 13“ a 15“ s Touch Barem a 13“ bez Touch Baru byly nově osazeny čipy Intel sedmé generace s názvem Kaby Lake, které nahradily předchozí generaci procesorů Skylake. Myslíme, že je vcelku zbytečné vypisovat Vám zde všechny číselné parametry nových procesorů. Všechny tyto informace jsou dostupné přímo na stránkách Applu v sekci Macbook Pro.

GRAFIKA

Důležitou aktualizací prošly i grafické karty. Menší 13“ Macbooky Pro umí stále nabídnou „pouze“ integrovanou grafickou kartu. Aktualizace tak přinesla stejně jako u procesorů zvýšení výkonu. U modelu bez Touch baru byla Intel Iris Graphics 540 nahrazena grafickou kartou Intel Iris Plus Graphics 640. Macbook s Touch barem nově dostal Intel Iris Plus Graphics 650, která nahradila starší Intel Iris Graphics 550.

Dedikovanou grafickou kartu nabídne náročnějším uživatelům až 15“ Macbook Pro. V základní verzi je dostupná grafika Radeon Pro 555 (2 GB paměti, GDDR5) s automatickým přepínáním na integrovanou grafiku Intel HD Graphics 630. Grafický výkon je možno zvýšit nákupem grafiky Radeon Pro 560 (4 GB paměti, GDDR5) s automatickým přepínáním na integrovanou grafiku Intel HD Graphics 630.

PAMĚŤ RAM

Bohužel, v případě paměti RAM jsme se upgradu nedočkali. Již po přepracování Macbooků Pro v roce 2016 se objevovalo několik stížností a  výtek uživatelů na to, že by měl Apple sáhnout po navýšení velikosti RAM na 32 GB. Ten to odmítl s odůvodněním, že vyšší paměť RAM by měla vliv na výdrž baterie. Dále Apple zmínil i jiné technické problémy, které nejsou dosud dostatečně vyřešeny. Pro příklad, procesor schopný zvládnout LPDDR4 RAM, který by umožnil rozšíření paměti RAM na vyšší hodnoty, by se neměl objevit dříve než v roce 2018.

Stejně jako před aktualizací tedy platí, že 13“ Macbooky Pro s i bez Touch Baru nabídnou v základní verzi 8 GB RAM s možností rozšíření na 16 GB RAM. Vetší 15“ Macbook Pro nabídne pouze jedinou variantu v podobě 16 GB RAM bez možnosti dalšího rozšíření. 

SSD DISKY A ZLEVNĚNÝ MACBOOK PRO

Všechny Macbooky Pro obsahují nové SSD disky, které by měly být o 50 % rychlejší, než disky předchozí generace.

V souvislosti s SSD disky se objevila jedna zajímavá věc. Zdánlivě se zdálo, že Apple zlevnil nejnižší konfiguraci 13“ Macbooku Pro bez Touch Baru. Nově se totiž u tohoto modelu objevila cenovka 39 990 Kč. Což je o rovných 6000 méně, než původní cena, 45 990 Kč. Bližším pohledem však zjistíte, že sleva je zapříčiněna pouze snížením kapacity úložiště SSD disku z 256 GB  na 128 GB. Což je nyní stejná hodnota na které začínal Macbook Pro 2015. Apple si od tohoto kroku pravděpodobně slibuje zatraktivnění notebooků řady Pro. S cenou necelých 40 000 Kč se totiž nový Macbook Pro dostává do přímé cenové konkurence s 12″ Macbookem (256 GB SSD). Věříme, že řada uživatelů raději sáhne po výkonnějším Macbooku Pro a nižší základní úložiště si vykompenzuje externími doplňky.