Nový Spark: Nejmenší a nejlevnější dron značky DJI, který překvapí skvělou výbavou

Pokud stále řešíte, čím si na dovolené pořídit ty nejlepší záběry, dáme Vám tip. Skvělou alternativou k fotoaparátu, telefonu nebo outdoor kameře může být bezpilotní letadlo neboli dron. Drony se v posledních letech těší čím dál tím větší oblibě. Nabízí nevšední perspektivu a možnosti pořizování kvalitních a zajímavých videí a fotografií. Ke světové špičce ve výrobě a vývoji dronů patří čínská společnost DJI. V jejím portfoliu si vyberou profesionální fotografové i hobby nadšenci. Drony této značky ovšem nepatří mezi ty nejlevnější.

V polovině května se však dostal do prodeje nový model s názvem Spark, který chce drony DJI přiblížit široké veřejnosti a začátečníkům, kteří s bezpilotním létáním začínají. V dnešním článku Vám tuto novinku blíže představíme.

Představení DJI Spark

O kompaktních dronech DJI jako je Phantom nebo Mavic Pro jste již možná slyšeli. Jedná se o vyšší třídu dronů, ke kterým bude představovat alternativu právě Spark. Ten je nejmenším dronem, jaký kdy DJI prozatím vyrobil. Se svými rozměry 143 x 143 x 55 mm není o mnoho větší než dnešní smartphony a s hmotností 300 g se opravdu jedná o velice mobilní zařízení.

I přes to, že je Spark o polovinu levnější než Mavic Pro, obsahuje řadu technologických řešení z vyšší třídy. Dokáže tak sledovat pohybující se objekt a přitom nehavarovat, a to díky systému rozpoznání překážek.

S dronem Spark pořídíte video v maximálním rozlišení Full HD. Kamera, která je součástí dronu je umístěna na aktivním dovouosém gimbalu a s čipem 1/2,3“ umožňuje navíc pořizování fotografií v rozlišení 12 MPx.

Spark je možné ovládat mobilním telefonem nebo ovladačem, ke kterému lze připojit telefon. Dokáže přistát nebo odstartovat i z natažené dlaně. Můžete jen dokonce ovládat i gesty rukou. Pokud k ovládání použijete mobilní telefon můžete si užít na jeho displeji online záběry, a to až na vzdálenost 2 km (s dálkovým ovladačem) po dobu 16 minut po kterou vystačí energie vyměnitelného akumulátoru.

První dojmy z létání

Spark se na vybraných trzích dostal do prodeje 15. června. V těchto dnech je v některých barevných variantách a verzích skladem také v českých e-shopech. Jeho cena začíná na 15 990 Kč. Osobní zkušenosti s tímto dronem Vám tak prozatím nabídnout nemůžeme. Co ale můžeme, je nabídnout Vám první dojmy z tohoto dronu od zahraničních kolegů z 9to5mac, kteří již Spark testují.

To, co Vás bude na Sparku nejvíce bavit je jeho velikost. Je opravdu malý, ale přitom vybavený technologií na tvorbu kvalitních videí a fotografií. Budete jej prostě chtít nosit všude s sebou. Při přechodu z většího modelu Mavic Pro na Spark a zase zpět se Vám bude Mavic Pro zdát jako velký a komplikovaný stroj. Díky svým rozměrům a nízké hmotnosti je Spark ve sportovním režimu neobyčejně obratný a hbitý. Na vaše podměty prostřednictvím ovladače nebo telefonu bude reagovat velice rychle a je třeba být opatrný v tom co s dronem děláte.

Co se týká letových charakteristik, tak Spark byl vytvořen k tomu, aby se ovládal co nejjednodušeji a létalo se s ním co nejjednodušeji a podle toho se i chová. Nastavení je snadné a intuitivní a není se jej třeba obávat. Tomu napomáhá i propojení ovladače a telefonu pomocí Wi-Fi. U většího modelu Mavic Pro musíte obě zařízení propojit kabelem. V případě, že máte zkušenosti s modely Mavic nebo Phantom 4 potěší Vás, že letové režimy těchto modelů a Sparku jsou si velmi podobné.

Shrnutí

Model Spark od DJI představuje vstupní bránu do portfolia tohoto lídra na trhu s drony. Jedná se o ideální první dron. Je velice snadno ovladatelný a na poměry značky i levný. Jeho přednosti ocení i lidé, kteří vyžadují maximální mobilitu. I přes to, že se jedná o nejlevnější model podařilo se do něj vměstnat technologie z vyšší třídy jako je rozpoznání pohybující se objektů a aktivní rozpoznání překážek zabraňující kolizím.

Na druhou stranu, spokojit se musíte „pouze“ s videem v rozlišení Full HD a sníženou dobou provozu na 16 minut. Pro někoho to může být nevýhoda, ale maximální dosah dálkového ovládání 2 km považujeme za dostatečný. Nicméně model Mavic Pro nabízí dosah až 7 km.

V případě, že je pro Vás důležitější doba provozu a „kvalita“ pořizovaných záběrů pravděpodobně raději sáhněte po vyšší ale dražší modelové řadě Mavic Pro. Za zhruba dvojnásobek peněž pak dostanete stále kompaktní a lehce přenosný dron s výdrží 27 minut, který bude pořizovat záběry v rozlišení 4K.

Zdroj: 9to5mac

Zdroj použitých fotografií: 9to5mac, DJI