Stručná historie WWDC 2002 – 2018

Ten čas opravdu hrozně letí. Ani jsme se nenadáli a je tu jubilejní 30. ročník vývojářské konference (WWDC). Týdenní konferenci dnes otevře úvodní Keynote na které Apple představí své novinky. Stejně jako se loni se tak stane na půdě McEnery Convention Center v San Jose, a to v 19. hodin našeho času. To znamená, že máme stále dost času na to, ohlédnout se za lety minulými. Proto jsme pro vás připravili stručný přehled zajímavostí ze všech konferencí od roku 2002 až do loňského ročníku 2018.

O WWDC

Pod zkratkou WWDC se ukrývá slovní spojení WorldWide Developers Conference neboli celosvětová konference vývojářů. Tato významná akce je pořádána každoročně a nabízí kromě interakce vývojářů a inženýrů Applu i řadu workshopů, přednášek nebo diskuzí. První konference se konala již v roce 1983. Trvalo však ještě mnoho let, než Apple začal WWDC využívat jako příležitost k představení nových produktů. Tento okamžik nastal v roce 2002.

Konference byla vždy zaměřena na vývojáře a je s ní spojeno zejména představení aktualizovaného softwaru pro iPhone, Mac atd. Není však výjimkou, že je tato akce využita jako příležitost pro představení řady hardwarových novinek. Vzpomeňme např. Power Mac G5, Mac Pro, iPhone 4 apod.

WWDC 2002

Konference přinesla velice bizarní až morbidní podívanou v podobě falešného pohřbu pro Mac OS 9. Čímž naznačil ukončení podpory a plnou koncentraci na OS X. Představen byl nový operační systém Mac OS X 10.2 Jaguar nebo např. QuickTime 6.

WWDC 2003

Na této keynote byl představen počítač pro profesionály s označením Power Mac G5. Apple ukázal další generaci svého OS X 10.3 Panther a novou externí kameru pro počítače s názvem iSight.

WWDC 2004

Konference začala nabírat na popularitě. Slovy Steva Jobse došlo ke zvýšení návštevnosti vývojárů o 17 % na 3500. Vývojáři přijeli na tuto událost z celkem 44 zemí světa. Apple Cinema display byl představen v uhlopříčkách 20 a 30 palců. Pro vývojáře byl k nahlédnutí Mac OS X Tiger.

WWDC 2005

Steve Jobs oznámil, že Apple plánuje postupný přechod z architektury x86 na architekturu procesoru od Intelu a s Intelem chce dále spolupracovat. K přechodu by mělo dojít do roku 2007. Svůj prostor dostal i nový Mac OS X 10.5 Leopard. iPod dosáhl s 16 miliony prodaných iPodů na 76 % podíl na trhu.

WWDC 2006

“Well, today, the Power Mac is going to fade into history,” řekl Steve Jobs a udělal tak pomyslnou tečku za Power Macem. Představem byl nový Mac Pro učený pro „profesionály“. Apple představil několik vylepšení, která dostane Mac OS X Leopard v roce 2007. Jednalo se např. o podporu 64 bit aplikací, Boot Camp, Time Machine a další.

WWDC 2007

Jednalo se o první „after iPhone“ WWDC poté co byl první iPhone 9. ledna 2007 představen na konferenci Macworld. Na konferenci bylo oznámeno pouze datum vydání iPhonu. Představení se dočkal i Mac OS X 10.5 Leopard. Steve Jobs oznámil dostupnost beta verze Safari 3 na OS Windows XP a Vista.

WWDC 2008

Byla uvolněna aktualizace iOS s pořadovým číslem 2.0 a SDK (Software Development Kit). Poprvé v historii byl na WWDC představen iPhone, iPhone 3G s podporou 3G dat. Logicky, mobilní operátor AT&T začal dotovat iPhone s dvouletou smlouvou. Zmíněn byl i nový Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Představení se dočkal iOS App Store.

WWDC 2009

Konference se ze zdravotních důvodů neúčastnil Steve Jobs. Phil Schiller oznámil aktualizaci Macbooku PRO 15 a 17 palců. Třinácti palcový model byl aktualizován a přejmenován na „PRO“. Vydaní se dočkal Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Apple představil další generaci iPhone s označení 3GS a vydání iOS 3.

WWDC 2010

Operační systém iPhoneOS byl přejmenován na „iOS“. Představen byl revoluční iPhone 4 s přepracovaným designem a iOS 4. Zmíněno bylo i několik nových aplikací včetně FaceTime a iMovie pro iPhone. Představen byl nový prohlížeč Safari 5 s řadou vylepšení a výrazně vyšším výkonem.

WWDC 2011

Bohužel poslední konference Steva Jobse předtím, než 5. října 2011 podlehl rakovině. Na této konferenci dominoval software. Apple představil nový Mac OS X 10.7 Lion, nový iOS 5 a zcela nové cloudové rozhraní iCloud, které nahradilo Apple Mobile Me.

WWDC 2012

Představení se dočkal první Macbook PRO s Retina displejem. Revoluční produkt kloubící do sebe výhody Airu a s ohromujícím rozlišením displeje. Macbooky Air a PRO prošli aktualizací procesorů a dalších komponent. Řeč přisla i na nový OS X 10.8 Mountain Lion. Apple na nový OS pro Mac poukazuje jako na OS X nikoliv jako na Mac OS X. Chybět nesmělo ani představení iOS 6, který přinesl více než 200 nových vylepšení oproti iOS 5. Apple si začíná jít svojí cestou a představil novou mapovou aplikaci s mapovými podklady.

WWDC 2013

App Store oslavil páté narozeniny. Do této doby bylo provedeno 50 mld. stažení aplikací. V App Store se nachází celkem 900 000 aplikací. Představení se dočkal iOS 7 s výraznou vizuální inovací a množstvím funkcí. Apple také představil nové Macbooky Air s procesory Intel Haswell s výdrží baterie až 12 hodin. Reinkarnací prošel i odepisovaný Mac PRO představený již v roce 2006. Apple přišel se zcela novým designem „odpadkového koše“ a navýšením výkonu. Chybět nemohl ani OS X 10.9 Mavericks.

WWDC 2014

Na této konferenci nebyl představen žádný hardware. Vice president Applu pro software představil nový OS X 10.10 Yosemite. Představem byl i iOS 8 a nový programovací jazyk Swift. Spolu s těmito operačními systémy byla představena také služba iCloud Drive umožňující ukládat veškeré soubory do cloudového úložiště iCloud.

WWDC 2015

Další konference, na které nebyla představena žádná hardwarová novinka. Již tradičně došlo k představení softwaru, iOS 9, OS X 10.11 El Captain a WatchOS 2. Pravděpodobně největší novinkou v rámci WatchOS je podpora nativních aplikací mimo to Watch nově umí noční režim při nabíjení.

WWDC 2016

Již tradičně došlo k představení softwaru, iOS 10, macOS Sierra a WatchOS 3. Ano, OS X byl přejmenován na macOS. Nový macOS Sierra přinesl na mac hlasovou asistentku Siri. Jednou z nejzajímavějších novinek je pro majitele Apple Watch funkce Auto Unlock, umožňující automaticky odemykat Mac pomocí svých Watch nebo možnost odepisovat na SMS pomocí funkce Scribble, tedy pomocí textu psaného prstem. Nově se objevila i funkce SOS tlačítka.

WWDC 2017

Vývojářská konference WWDC je sice primárně určena softwaru a vývojářským aplikacím, ale nová zařízení vždy potěší. V tomto ohledu byl loňský rok mimořádně přínosný. Apple po delší době představil profesionální vybavení v podobě  iMac PRO s až 18ti jádrovým procesorem a grafikou AMD Radeon Vega. Příznivcům mobilnějších zařízení se představil 10,5” iPad PRO jehož úhlopříčka dovolila použít plnohodnotnou velikost klávesnice. Premiéru si rovněž odbyl první bezdrátový “chytrý” reproduktor HomePod s podporou Siri a designem “koše” resp. Macu Pro z roku 2013. Snad nikoho nepřekvapilo představení softwaru – iOS 11, macOS High Sierra, watchOS 4 a tvOS 11. WWDC 2017 však nejen “dávala”, ale i “brala”. V tichosti tak z nabídky po úvodní Keynote WWDC 2017 odešel poslední MacBook Pro s milovaným MagSafe, “lidovými” porty a hlavně ikonickým svítícím logem. 

WWDC 2018

Devětadvacátý ročník se nesl zcela ve znamení softwaru. To však neznamená, že nestojí za zmínku. Inženýři Applu v iOS 12 přepracovali výkonovou charakteristiku. Ta zkrátila čas potřebný k dosažený maximálního výkonu. Zařízení tak dostala znatelně rychlejší “náběh” výkonu. Konkrétně to znamenalo např. až o 40% rychlejší spouštění aplikací. Zmínit musíme i MeMoji, ArKit 2 pro rozšířenou realitu nebo skupinové hovory FaceTime až pro 32 osob. macOS 10.14 Mojave přišel z tolik očekávaným dark mode, tedy tmavý režim zobrazení. Desktop Stacks zase dokázal “uklidit plochu” a poskládat ikony do kategorií. Nejzajímavější, nejzábavnější a nejpraktičtější, tak jsme označili Walkie – Talkie, funkci vysílačky mezi dvěma Apple Watch představenou v rámci watchOS 5. Operační systém tvOS již tradičně postupuje malými krůčky a to je potvrdilo i v roce 2018. U tvOS 12 byla nejzásadnější změnou podpora prostorového zvuku Dolby Atmos a rozhraní. Jinak se u Apple TV nic moc neudálo. 

A na co se můžeme těšit letos? To si můžete přečíst v našem článku.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.