Nárůst výkonu MacBooků Pro 2018 s Touch Barem v číslech

Aktualizované MacBooky Pro s Touch Barem představil Apple minulý týden. Tedy, nepředstavil, tiše zařadil do nabídky, ale to je vedlejší. První pohled na jejich specifikace napověděl, že si Apple dal co týká výkonu opravdu záležet. 

Nicméně, ne každý nadšeně “listuje katalogy” s procesory a možná neumí úplně erudovaně posoudit proklamovaný posun. Od toho tu jsou benchmarky. Testy, které dokáží jasně a srozumitelně, pomocí číselného vyjádření výbavu nových Maců posoudit a hlavně porovnat s předchozími modely. Pojďme se podívat, jak moc si nové MacBooky Pro polepšily. 

13” MacBook Pro s Touch Barem

Výkon na jedno jádro (Single-Core Performance)

V případě benchmarku GeekBench 4 je rozdíl ve skóre výkonu modelů 2018 a 2017 na jedno jádro prakticky zanedbatelný. Pohybuje se v rozmezí 3 – 11%. Z toho vyplývá, že se procesory sice výkonnostně posunuly, ale Apple musel výkon “nahnat” jinde. 

Výkon na více jader (Multi-Core Performance)

A odpověď na to, kde Apple nahnal výkon se skrývá právě ve více jádrech procesoru. Poprvé od roku 2011 totiž došlo k navýšení jejich počtu. 13” MacBooky Pro si polepšily ze 2 jader na 4-jádrové procesory Intel osmé generace. Pokud k tomu připočteme vyšší frekvence Turbo Boostu a DDR4 paměť, je jasno. V řeči čísel to znamená navýšení výkonu CPU až o 86 %. To jsou opravdu ohromující čísla. 

Jak můžete vidět z grafiky, rozdíl celkového výkonu CPU nových MacBooků a modelů 2017 je opravdu propastný a prakticky se pohybuje v řádech x 1.9. To odpovídá zdvojnásobení počtu jader procesoru. 

15” MacBook Pro s Touch Barem

Výkon na jedno jádro (Single-Core Performance)

Pokud se podíváme v Geekbench 4 na hodnoty nových 15” MacBooků Pro, tak Intel i9 a i7 osmé generace se opět liší od loňských modelů s i7 pouze v řádu procent. Meziroční nárůst výkonu tak odpovídá 12 – 15 %. 

Výkon na více jader (Multi-Core Performance)

V porovnání celkových výkonů řady 15” MacBooků Pro 2018 a 2017 se už dostáváme k zajímavějším číslům. Zde se meziročně zvýšil výkon CPU až o 46%. Apple si k tomuto výkonu opět dopomohl hlavně prostým zvýšením počtu jader procesoru. Tentokrát ze čtyř na šest. 

Suma, sumárum, Applu se podařilo s letošními MacBooky Pro dosáhnout největšího nárůstu výkonu za posledních 7 let. I když na tom má největší zásluhu prosté navýšení počtu jader procesorů. Nic to nemění na skutečnosti, že např. MacBook Pro s Touch Barem 2018 ve 13” provedení nabídne vyšší výkon CPU než loňské 15” MacBooky Pro, a to je slušný posun. Notebooky řady PRO se tak zase o kousek dostávají tam, kde by měly být. 

Zdroj: MacRumors

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.