Souhrn všeho, co víme o iPhone X

Event na kterém Apple představí iPhone X a další své produkty začne již za několik hodin. Všichni už netrpělivě hypnotizují hodiny na 19 hodinu. Prémiový iPhone X svým názvem jasně odkazující na 10. výroční představení iPhonu toho nabídne opravdu hodně. Postupem času se objevovaly zákulisní informace o detailech, ale pořád se bylo na co těšit. Až dosud.

Vývojařům se totiž nedopatřením dostala do ruky poslední předfinální verze iOS 11 s označením Golden Master (GM). Pravděpodobně díky nespokojenému zaměstnanci Apple, který poskytl ke stažení verzi iOS 11 GM obsahující všechny zásadní informace nyní víme o novém iPhone X prakticky všechno. Jedná se o největší únik informací v historii Apple, který “zkazil” prakticky všechna představení. Pojďme se podívat na souhrn toho co víme o iPhone X.

Design iPhone X

Vzhled nového iPhonu X se “konečně” dotáhne  na konkurenci. To je věta, která zní sice proti Applovsky, ale bohužel je to tak. Bezrámečkové displeje nabízí konkurenci již roky. Stejně jako v případě Touch ID však víme, že ač Apple nebude první, bude nejlepší.

Prémiový iPhone X dostane kompletně bezrámečkový displej, který “naruší” pouze horní výřez pro senzory a mikrofon. Apple díky tomu může nabídnout 5,8” OLED displej (o 0,3” větší než iPhone 7 Plus) při zachování kompaktnějších rozměrů. Nový iPhone X by se měl od současného modelu 7 lišit pouze v řádu jednotek milimetrů.

Apple se u všech iPhonů vrací od hliníkového zadního panelu ke sklu, které naposledy nabídl iPhone 4s. Důvodem je bezdrátové nabíjení. Pokud se přesuneme o něco výše tak fotoaparát iPhone X bude orientován nikoliv horizontálně jako u modelu 7 Plus nebo 8 Plus, ale vertikálně.

(Srovnání iPhone 7 – iPhone X – iPhone 7 Plus)

Vše má ale svoji cenu. Bezrámečnovému displeji muselo ustoupit ikonické tlačítko Home Button, které z iPhonu X kompletně zmizí. V určité podobě senzoru s haptickou odezvou tak bude “Home button” přežívat minimálně rok v iPhonu 8 a 8 Plus. Poslední Home button jakožto hardwarové tlačítko jak jej známe od prvního iPhonu se objevilo naposledy v iPhone 6s.

(iPhone X v barvě Bush Gold – zdroj: Twitter Benjamin Geskin)

Hardware iPhone X

Fotoaparát

Přední i zadní kamera iPhonu X bude umět nově natáčet video až ve 4K při 60 snímcích za vteřinu. To představuje v porovnání s modely 7 a 7 Plus nárůst 30 snímků za vteřinu pro zadní kameru. Mnohem větší skok představuje přední kamera, která u současných model zvládá “pouze” 1080p. Co se týká rozlišení fotoaparátu tak zadní kamera nabídne 12 MP a přední 7 MP.

Vylepšení se dočká i funkce Portrét, která nabídne automatické nastavení nasvícení bleskem tzv. Portrétové svícení. Uvidíme, zda se nedočkáme obdobných problémů jako v případě loňské premiéry funkce Portrét na iPhone 7 Plus, která byla softwarově odemčena až v updatu iOS 10.1.

Procesor

Prémiový iPhone X, stejně jako i zbývající dva modely 8 a 8 Plus budou osazeny novou generací čipů A 11 Fusion. V porovnání s předchozím procesorem A 10 se navýší počet jader ze 4 na 6. Ta však nebudou pracovat všechna najednou. Šstijádrový procesor bude složen ze dvou jader pro vyšší zátěž a zbývající 4 jadra by si měla vystačit při nižší zátěži.

RAM

V případě RAM se podařilo potvrdit to, o čem jsme vám psali již koncem srpna. Velikost RAM nových iPhonů se nezvětší resp. nezmění. Nový iPhone X a 8 Plus dostanou 3 GB RAM stejně jako stávající model 7 Plus.  Menší model 8 zůstane u 2 GB RAM.

Není třeba se obávat, že by si iPhone X se 3 GB RAM nevystačil. Přenosová rychlost RAM by se měla u všech tří modelů zvýšt až o 10 – 15%. Důvodem může být i náročnost funkcí AR (rozšířené reality). Zvětšení RAM na 4 GB bychom se podle zákulisních informací měli dočkat příští rok.

Displej

Ještě než se vůbec vědělo, jak se bude nový iPhone jmenovat, byl označován jako OLED iPhone. Právě model X jako první iPhone v historii bude disponovat OLED displejem. Po vzoru iPadu Pro bude obsahovat i funkci True Tone Display pro úpravu vyvážení bílé. Díky iOS 11 GM známe i rozlíšení 5,8” displeje, které by mělo být 1125 x 2436.

Bezdrátové nabíjení

O bezdrátovém nabíjení toho paradoxně mnoho se 100% jistotou nevíme. Víme, že bezdrátové nabíjení dostanou všechny nové iPhony. S největší pravděpodobností však bude pomalejší než by muselo.

Apple je sice členem WPC (Wireless Pore Consorcium)  a jeho technologie bezdrátového nabíjení bude založena na standardu Qi, takže iPhone se bude nabíjet “kontaktně” přes podložku podobně jako Apple Watch, ale nabídne poloviční výkon. Apple se rozhodl k bezdrátovému nabíjení nevyužít nejnovější standard Qi 1.2 (WPC), který dokáže zařízení nabíjet výkonem 15 W, ale pouze 7,5 W. Z pohledu Apple se jedná o logický krok, který umožní Apple mít vše pod kontrolou. Výrobci třetích stran budou od Apple potřebovat pro své podložky certifikaci.

Další

Face ID

iPhone X nabídne zcela nový prvek biometrické ochrany, který zcela nazhradí čtečku otisků prstů Touch ID. Jde samozřejmě o tolik diskutovaný 3D systém pro rozpoznání obličeje, nebo-li Face ID. Jeho vizualizaci můžete vidět na obrázku níže. Face ID najdeme pouze u iPhonu X, ostatní modely zůstanou z důvodu zachování senzoru u Touch ID. Senzor bude umístěn spolu s FaceTime kamerou na čelní straně iPhonu v horním “výřezu”. Na ukázku funkce Face ID se můžete podívat pomocí odkazu zde.

 

Změna ovládání kvůli “absenci Home button”

Jak jsme již psali výše, iPhone X nenabídne klasický Home button ani jeho variantu v podobě senzoru. To s sebou nese i nutnou změnu ovládání, kdy jiné tlačítko musí převzít jeho funkce. Tím tlačítkem je side button, nebo-li zamykací tlačítko. Například při jeho dvojím zmáčknutí se spustí Apple Pay nebo jeho podržením dojde k aktivací hlasové asistentky Siri. Na přesné specifikace nového ovládání si rovněž musíme počkat.

Technologické řešení Home button bylo dosud jednou z největších záhad a překážek zároveň. Apple si dlouhou dobu nevěděl rady jak situaci vyřešit a nakonec to vypadá, že zvolil cestu vypuštění virtuálního tlačítka. Ve spodní části displeje by mělo být “aktivní pole” resp. lišta, pomocí které bude možné provádět gesta.