Vše co potřebujete vědět o placení prostřednictvím Apple Pay v Česku

I přes to, že je služba Apple Pay na světe téměř 5 let, k nám se jí podařilo dorazit až nyní. Dnešním dnem se tak českým uživatelům  otevírá cesta k bezkontaktnímu placení pomocí iPhonu a Apple Watch.

Stejně jako vše ostatní i Apple Pay má svá pravidla. Lze jej používat na určitých zařízeních, určitým způsobem, s určitými bankami atd. Tak se pojďme podívat jak na Apple Pay v Česku!

Podporovaná zařízení

Dříve, než vůbec začnete Apple Pay nastavovat, je třeba zjistit, zda disponujete vhodným zařízením podporujícím Apple Pay. K tomu, aby bylo možné platbu přes Apple Pay (u terminálu kamenného obchodu) uskutečnit, potřebujete zařízení s NFC. To znamená iPhone SE, iPhone 6 (Plus) a novější. U Apple Watch je kompatibilita ještě lepší. Podporu mají všechny modely Apple Watch. 

Kamenné obchody v předchozím odstavci jsou zmíněny záměrně. Apple Pay lze totiž využít i pro online platby v e-shopech. Princip je však stejný, vyhnout se zdlouhavé autorizaci a usnadnit každodenní interakci a vašimi kartami. Tyto platby jsou možné s Macem vybaveným Touch ID nebo u Maců 2012 a novějších v kombinaci s iPhonem nebo Apple Watch. Důvod je prostý, prostě potřebujete zařízení, které provede autorizaci za váš starší Mac. U iPadu se jedná o následující modely: iPad Pro (3rd generation), iPad (6th generation), iPad Pro, iPad (5th generation), iPad Air 2, iPad mini 4, iPad mini 3.

Podporované banky a finanční služby 

Kromě správného zařízení, je třeba disponovat i “správnou” bankou nebo fin-tech kartou. V současné době již máme k dispozici několik tiskových zpráv, kterých institucí (fin-techů) v ČR se podpora Apple Pay týká. V první vlně se objevila AirBank, Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta Money Bank, mBank, J&T Banka, fintech Twisto a stravenková/benefitová paltforma Edenred. Dle oficiálních informací by měl Apple Pay podporovat karty Visa, MasterCard i Maestro. 

Jak nastavit Apple Pay v iPhone a Apple Watch

Posledním krokem před tím, než se vydáte k platebnímu terminálu je přidání karty do Vašeho zařízení. 

Nejjednodušším způsobem jak do Vašeho iPhonu přidat kartu je prostřednictvím Vaší bankovní aplikace. Druhou cestou je aplikace Wallet. Zde kartu přidáte pomocí modrého tlačítka + vpravo nahoře. Nyní nastávají dvě varianty, pokud máte Vaši kartu svázanou s iTunes (App Store) iPhone to pozná a potřebné údaje natáhne.Tím odpadne nutnost skenování karty Případně stačí kartu naskenovat, doplnit potřebné údaje jako je expirace, CVV a je to. Na podrobný obrázkový návod se můžete podívat do následující galerie.

Z bezpečnostních důvodů není možné platební karty synchronizovat mezi zařízeními. Proto je třeba kartu do Apple Watch přidat znova. Pokud je Váš iPhone spárovaný s Apple Watch nabídne Vám aplikace Wallet po dokončení nastavení karty v iPhonu přesměrování přímo od aplikace Watch, kde stačí provést přidání karty totožným způsobem jako u iPhonu.

Jak platit iPhonem s Touch/Face ID a Apple Watch

Při placení pomocí Apple Pay je třeba rozlišovat zejména iPhone s Touch ID a Face ID. Pokud vlastníte starší iPhone s Touch ID, stačí přiložit prst na Home buttonu, přidržet telefon na vzdálenost 3 – 5 cm od terminálu a je hotovo. Telefon se autorizuje a o zbytek se postará NFC čip a terminál podniku, kde nakupujete. 

U iPhonu s Face ID je postup odlišný. Vzhledem k charakteristice Face ID je třeba nejprve aktivovat Apple Pay dvojím stisknutím tlačítka Power, provést autorizaci Face ID a teprve poté přiložit zařízení k terminálu a zaplatit. V tomto případě se tedy ukazuje, že placení s iPhonem s Touch ID je intuitivnější a jednodušší.

Vůbec nejlehčí je však placení přes Apple Watch. Jelikož Apple Watch autorizujete pomocí kódu pouze při nasazování na ruku, jsou k okamžitým platbám připraveny celý den. Stačí pouze dvojím stisknutím bočního tlačítka pod korunkou aktivovat Apple Pay, přiložit k terminálu a hotovo. 

(Ukázka platebního rozhraní z Apple Watch)

Co je dobré vědět

Jedním z velkých benefitů placení pomocí Apple Pay by mělo být odbourání limitu 500 CZK při jehož překročení je třeba zadávat PIN ke kartě. Tuto funkci nemusí podporovat všichni prodejci automaticky, ale měla by fungovat. 

Celý proces přenosu je založen čistě na technologii NFC, to znamená, že Vaše zařízení nemusí být online.

K placení prostřednictvím Apple Pay není třeba speciální terminál u vybraných prodejců. Apple Pay zaplatíte tak, kde klasickou plastovou platební kartou.

Údaje o Vaší kartě zůstávají vždy pouze ve Vašem zařízení. Nikam se při placení nešíří. Vše je uloženo bezpečně v části telefonu ke kterému nemá přístup ani prodejce ani Apple. 

Do Wallet lze přidat více než jednu platební kartu.

Automatické notifikace doprovázející zaplacení pomocí Apple Pay je možné považovat za prvek kontroly.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.