Rekapitulace keynote WWDC 2019 – iOS 13, watchOS 6, macOS 10.15, Mac Pro a další

Keynote, která tradičně otevírá několika denní vývojářskou konferenci je úspěšně za námi. Kromě softwaru i podobě iOS 13, tvOS 13, watchOS 6 a macOS 10.15 Catalina byla hlavní novinkou nová generace Mac Pro a zcela nový operační systém iPadOS. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

tvOS 13

Úvodní slovo dostal operační systém pro Apple TV, tvOS s označením 13. U tvOS jsme se letos dočkali přepracovaného designu úvodní obrazovky nebo podpory více uživatelských účtů. V rámci Apple Arcade bude možné herní zážitek umocnit použitím ovladačů konzolí Xbox One a PS 4 DualShock.

watchOS 6

Nová generace watchOS určená chytrý hodinkám Apple Watch umí konečně počítat. A to pomocí nativní kalkulačky, která ve watchOS zcela nepochopitelně několik let chyběla. Kromě toho se do watchOS vměstnal i diktafon a Audio knihy. Samozřejmostí jsou i nové ciferníky a řada funkcí z oblasti zdraví a cvičení. Apple Watch budou umět měřit hladinu hluku a upozornit uživatele na častý pohyb v příliš hlučném prostředí. Pravděpodobně nejzajímavější novinkou je však plnohodnotný App Store pro Apple Watch. To znamená, že s novou generací softwaru se budou aplikace instalovat přímo do hodinek nikoliv přes iPhone. 

iOS 13

V případě softwaru pro iPhone vzbudil pravděpodobně největší aplaus Dark mode, neboli Tmavý režim zobrazení. Zapracovalo se i na výkonu a výsledkem je mimo jiné i zrychlení odemykání pomocí Face ID o 30%. Pokud rádi píšete, jistě oceníte novou “swipovací” virtuální klávesnici. Ta umožní psaní znaků pomocí “přejíždění” mezi nimi, tedy bez klikání. U aplikace Mapy Apple prezentoval jakousi obdobu automatického Street View od Googlu, který umožní sledovat snímky v cílové destinace 3D pohledem. 

Sign in with Apple – tak se jmenuje bezpečné a jednoduché přihlašování na všech Apple platformách. Vzhledem k přístupu Applu k soukromí a zabezpečení bude tato metoda bezpečnější alternativou přihlašování do aplikací než pomocí Facebooku nebo Googlu. Oblíbené Memoji se rozšířili i na nálepky, dalo by se říct personalizované emoji.

Možnost nastavení osvětlení v portrétovém režimu a rozšířené nástroje pro úpravu fotek potěší všechny Apple fotografy. Navíc, video natočené na výšku půjde otočit a díky nástrojům které známe z úpravy fotografií je bude možné i značně poupravit. Aplikace Fotky se dočkala přepracování a míří více na uživatelský zážitek a pohodlí. Soubory fotek jsou přehlednější.

AirPods resp. Siri umožní po obdržení zprávy bleskově odpovědět hlasem a vy se tak můžete stále věnovat např. cvičení. Když už se bavíme o Siri, tak ta se díky Neural TTS stala při hlasovém projevu přirozenější. 

iPadOS

iPad se osamostatnil a poprvé v historii dostal vlastní operační systém, iPadOS. Základ samozřejmě stejně jako doposud tvoří iOS ale s řadou úprav pro multitasking a prací se soubory. V rámci Split View bude možné nově pracovat se dvěma okny stejné aplikace. To je zejména u textových editorů jako je MS Word nebo Pages skvělá vychytávka, která značně usnadní práci. 

Přiblížení iPadOS resp. iPadu k Macu prezentuje i Safari. Ve webovém prohlížení se budou aplikace defaultně otevírat v desktopové verzi a to včetně správce stahování.  S novým systémem by se měla zkrátit latence Apple Pencil o více něž polovinu. 

Co se naopak stane terčem vtípků různých škarohlídů je možnost připevnění widgetu na hlavní plochu. Opravdu si nejsme jistí, zda iPad zrovna toto nezbytně potřeboval. Nová plocha iPadu tak po úpravě vypadá jako Android přes deseti lety viz obrázek níže. 

macOS 10.15. Catalina

Uživatelé Maců jsou každoročně stejně jako na nové funkce natěšení i na nové pojmenování macOS. V letošním roce je název opět inspirován Kalifornií. Konkrétně ostrovem Catalina a jeho okolím. Jednou z nejzajímavějších funkcí nového OS je bezesporu Catalyst. od tímto názvem se skrývá možnost portování iPad aplikací i na Mac. Pro fanoušky iTunes máme smutnou zprávu. Končí. Ikonický program se rozštěpil na Apple Music, Podcasty a Apple TV. Další funkcí, která kombinuje Mac a iPad bude Sidecar. Tak umožní využít iPad jako sekundární displej Macu. 

Mac Pro

Zlatým hřebem včerejšího večera bylo bezesporu představení Macu Pro. Nejvýkonnější stolní Mac od Applu trpěl ve své předchozí verzi řadou neduhů. Těmi nejpalčivějšími bylo chlazení a prakticky žádná modulárnost. Jinými slovy bylo prakticky nemožné měnit komponenty, což je v stolního počítače jaksi základ. 

Apple se však ze svých chyb poučil a představil nový modulární Mac v klasičtějším balení, než nabízel předchozí “koš”. Nikdo nepochybuje, že si bere od iMac Pro zpět titul nejvýkonnější Mac v historii Apple počítačů.

Mac Pro bude možné vybavit 28 jádrovým procesorem Intel Xeon a 1,5 TB paměti na až 12 slotech. O nejvyšší grafický výkon se bude starat grafika AMD Radeon Pro Vega II s 32 GB paměti a výkonem 14 teraflops. Tento obrovský grafický a celkový výkon demonstruje možnost připojení až osmi 4K nebo čtyř 6K monitorů. Kompletně přepracován byl samozřejmě i systém chlazení, který se nyní blíží tradiční koncepci stolních počítačů s podélnými výdechy. 

Apple Pro Display XDR

Aby bylo možné výkon Macu Pro adekvátně využít, je třeba adekvátní zobrazovací zobrazení. Po delší době tak Apple přichází s displejem z vlastní produkce. Apple Pro Display XDR tak nahrazuje stávající modely od LG.

Jedná se o 32palcový IPS displej s rozlišením 6K a frekvencí 60 Hz. Displej je mimo jiné vybaven i XDR, což je Apple obdoba dynamického rozsahu (HDR), který pomáhá k lepšímu zobrazení. Monitor je schopen svítit jasem až 1000 nitů a nárazově a 1600 nitů. Samozřejmostí je konektivita v podobě Thunderbolt 3 prostřednictvím USB – C. 

Jedinou vadou na kráse je fakt, že k displeji za 5000 nebo 6000 dolarů, dle provedení. Nedostanete žádný stojan nebo držák. Bude si jej muset za neskutečných 1000 dolarů  přikoupit. Držák ve standardu VESA vyjde “pouze” na 200 dolarů. Na obrázku níže je vidět sestava displeje s nastavitelným stojanem za 1000 dolarů. 

Pokud bychom to měli celé shrnout, byla letošní keynote více než úspěšná. Na Apple TV si konečně zahrajete se známými ovladači PS a Xbox. iOS konečně umí Dark mode a Face ID se zrychlilo. iPad udělal další významný krok a představil vlastní operační systém s řadou skvělých funkcí. MacOS pokračuje v pozvolné evoluci a třešničkou na dortu byla reinkarnace Macu Pro a po letech i vlastní monitor od Applu. Nic víc jsme si ani nepřáli. 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.