Nový iPad Air – přichází král střední třídy

Současné portfólio iPadů se zdálo být relativně vyvážené. Nekompromisní “profi” iPad Pro s novou “bez rámečkovou platformou” a low – cost iPad 2018 s Touch ID, který však drtivé většině uživatelů naprosto dostačuje. Pro horní pětinu uživatelů, kteří potřebují výkon, ale jsou “závislý” na Touch ID navíc zůstával v nabídce 10,5″ iPad Pro. 

Do budoucna se dal očekávat spíše uprgade stávajících zařízení. Nicméně, všechno je jinak. Apple nyní pořádně zamíchal kartami. Udělal to však pěkně v tichosti, a dobře věděl proč. 

První kartou, na kterou Apple vsadil je reinkarnovaný iPad Air. Apple už dávno nejde přímou cestou vpřed stylem jeden iPad, jeden iPhone, takže tomu je třeba přizpůsobit i iPad. Dle našeho názoru však chyběla u iPadů ona pověstná “zlatá střední cesta”. To znamená aktuální výkonný čip, který nabídne dostatek výkonu a kompatibility na řadu let, ale samozřejmě za cenu kompromisu v podobě současného resp. již známého designu a technologií. Tím novým králem střední třídy je pro nás právě Nový 10,5″ iPad Air. 

iPad Air 10,5″

Současný SoC, výborný displej, osvědčené technologie a známý design. To je recept, podle kterého Apple upekl nový iPad. Mixem kompromisu a jasného zacílení se mu však podařilo upéct dle našeho názoru velice dobrou “placku”. Apple tak vrazil docela výrazný klín mezi 11″ iPad Pro a 9,7″ iPad 2018. 

Nový 10,5″ Air se pyšní plně laminovaným Retina displejem s funkcí True Tone, antireflexní vrstvou a širokým barevným rozsahem. V porovnání s iPadem Pro mu však chybí vyšší obnovovací frekvence ProMotion. 

Ještě větší, avšak na první pohled neznatelný rozdíl nabídne nový Air po stránce SoC, tedy čipu. Na rozdíl od iPadu 2018 nabídl Apple u nového Air aktuální čip z iPhonů, A12 Bionic s Neural Engine. To je důležitý krok nejen z hlediska výkonu, ale i perspektivy zařízení. Vysvětlíme. Podpora Apple iOS sahá 4 – 5 let dozadu. Tím pádem je iPad 2018, ač vypadá nově, – 2 (-3) roky, protože obsahuje SoC A10 z iPhonu 7 resp. roku 2016. I v tomto bude síla nového iPadu Air a i tímto se mezi 11″ iPad Pro a iPad 2018 podle nás hodí. 

Pokud se od displeje a výkonu přesuneme ke zbytku, taky se v uvozovkách dočkáme už jen zklamání, ale někde Apple přece jen musel šetřit. Odráží se to na slabším fotoaparátu, prakticky totožném s iPadem 2018. Rozdíl najdeme u přední kamery, která nabídne u Airu 7 MPx a tím i kvalitnější 1080p HD video.

Nový Air stále nabízí velice oblíbený Touch ID, lightning konektor, dva stereo reproduktory a 3,5 mm Jack. Podporuje sice Apple Pencil, ale pouze první generace. Takže pokud vlastníte Pencil 2.gen s bezdrátovým nabíjením a gesty, můžete si na Airu nechat zajít chuť. Vzájemná kompatibilita ani jedním směrem není možná. Na druhou stranu, Air nové generace podporuje alternativu v podobě Logitech Crayon, digitálního pera, které bylo představeno spolu s iPadem 6. gen. loni a je o něco levnější. 

V neposlední řadě musíme rovněž zmínit fyzické parametry, zejména tloušťku nového Airu. Ta je o pouhé 0,2 mm větší než u 11″ iPadu Pro a dokonce o 14 mm nižší než u iPadu 2018.

Air 10,5″ bude dostupný ve třech barevných provedeních – Silver, Space Gray, Gold a dvou paměťových verzích – 64 GB a 256 GB. Základní cena za WiFi verzi činí 14 490 CZK. Vrcholnou verzi 256 GB WiFi + Cellular si Apple cení na 22 490 CZK. 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.