Apple Watch Series 3 se obejdou bez iPhonu a nabídnout rozšířené funkce pro Zdraví a Aktivitu

Apple představil další generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Třetí generace Apple Watch přínáší celou řadu novinek včetně dalšího kroku k autonomitě od iPhonu. Pojďme se nyní podívat co všechno nové Apple Watch Series 3 přináší.

Design

Pokud patříte mezi příznivce kulatého designu o kterém se v souvislosti s novými Watch spekulovalo, musíme vás zklamat. U nových Apple Watch prakticky nepoznáte v rámci designu změnu. Zachovávají si svůj tvar a rozměry včetně digitální korunky a bočního tlačítka. Pouze varianta s LTE se dočkala mírné odlišnosti v podobě zbarvení korunky do červena. Hodinky budou opět dostupné v materiálovém provedení hliník, ocel a keramika. Právě poslední jmenovaná řada Editon s kemarickým pouzdrem bude nově dostupná i v šedé barvě.

Uvidíme, jak to bude s dostupností materiálů u nás, protože český Apple Store na rozdíl od toho amerického nabízí prozatím pouze hliníkovou verzi Apple Watch Series 3.

LTE

Pokud bude něco, kvůli čemu si pořídit nové Apple Watch, jednoznačně to bude LTE čip. Apple udělal další veliký krok k odpoutání Apple Watch od iPhonu. Loni přišel s GPS a letos hovory a data. Nový LTE čip umožní hodinkám pomocí eSIM realizovat telefonní hovory, SMS, streamovat hudbu, používat navigaci nebo využívat Siri bez nutnosti mít iPhone v kapse. Za co musíme Apple pochválit je řešení antény. Spíše než přidání antény se zdá, že Apple “otočil” displej na anténu, ta je ukryta pod celou jeho plochou.

eSIM, tedy elektornická simkarta však vyžadu spolupráci s operátorem. A to je kámen úrazu. Česká republika je v tomto směru vždy, tak trochu otloukánek a obáváme, se aby nenastala situace, kdy se na LTE Watch bude muset jen závistivě dívat v americkém Apple Storu.

Výkon

Applu se do pouzdra o stejných rozměrech podařilo kromě spousty dalších komponent vměstnat i pořádnou porci výkonu. Nový dvoujádrový procesor třetí generace (S3) by měl být až o 70 % výkonnější než předchozí generace. Umožní tak rychlejší spouštění aplikací, lepší grafiku a dokonce se díky němu naučí na Apple Watch Siri mluvit. Nechybí ani nový bzedrátový W2 čip, který opět zlepšuje parametry a efektivitu WiFi a Bluetooth. Wifi by měla být údajně až o 85 % rychlejší a WiFi spolu s Bluetooth budou o 50 % efentivnější.

Výrazného zlepšení se dočkal i mikrofon, který by měl lépe tlumit okolní šum pro zvýšení čistoty přenosu.

Výdrž baterie

Baterie Apple Watch Series 3 by měla v ideálním případě vydržet “celý den”. V terminologii Applu to znaméná až 18 hodin. Takto dlouho by vám měly hodinky vydržet pokud za den maximálně 90x zkontrolujete čas, přijmete 90 notifikací, budete 45 minut používat aplikace a navíc absolvujete 30 minutový trénink s přehráváním hudby. Výčet těchto aktivit představuje relativně slušnou “zátěž” a značí, že se Applu opět podařilo udržet připatelnou výdrž. V případě modelu s LTE je do metriky zahrnuto 4 hodiny připojení LTE a 14 hodin připojení pomocí Bluetooth k iPhonu.

Co se týká nabíjení, tak 80 % kapacity baterie by měla baterie v AW 3 dosáhnout za 90 minut. Zbylých 20 % se bude dobíjet dalších 30 minut, a to při použití Apple Watch Magnetic Charging Cable.

Zdraví a Aktivita

Apple je na zdravotní funkce v Apple Watch náležitě hrdý a chce je posouvat stále dál. Část včerejší prezentace proto byla věnována vylepšeným funkcím monitoringu srdce, aktivitám apod. Ve spojení s watchOS 4 nabídnou AW 3 rozšířené možnosti zobrazení srdeční frekvence, včetně měřeni při různé záteži a upozorní vás na případné zdravotní problémy jako je např. srdeční aritmie.

Jedním z cílů Apple Watch je mimo jiné udržovat jejich uživatel aktivní. Prostřednictvím nového softwaru watchOS 4 tak budou Watch podporovat větší škálu sportů. Přibude např. lyžování, fotbal, bowling nebo u američanů oblíbený baseball. Ne všechny sporty však budou podporovány i ve starších modelech Apple Watch. Měření některých jmenovaných aktivit je závislé na nových technologiích a  funkcích, kterými disponují pouze Apple Watch Series 3. Jedná se zejména o nový barometrický výškoměr, gyroskop a tlakoměr.

Cena a dostupnost

Nejlevnější hliníková varianta Apple Watch Series 3 bez LTE startuje na ceně $ 329 (32 mm). Za verzi s LTE si Apple účtuje o 70 dolarů více, tedy $ 399 (32 mm). V případě větší 42 mm verze začíná cena na $ 359 a s LTE se zastaví na $ 429.

Jak již bylo řešeno v české Apple Store je k dostání prozatím pouze varinata s hliníkovým pouzdrem a edice Nike+. Oboje se shodnou cenovkou.  Za 32 mm Apple Watch Series 3 (Nike+) zaplatíte 9 790 Kč. Za větší 42 mm Apple Watch Series 3 (Nike+) potom 10 690 Kč. Nové Apple Watch tak dostaly nižší startovací cenu, než loňské Series 2. Ty startovaly na 11 290 Kč za 32 mm a na 12 290 Kč za 42 mm.

Prodej Apple Watch Series 3 bude zahájen 29. září. Edice Nike+ bude mít mírné zpozdění. Se zahájením prodeje se počítá na 5. říjen.

Článek budeme postupně aktualizovat a doplňovat.