Nejzásadnější novinky úvodní Keynote WWDC 2018 – nový iOS 12 a spol., žádná zařízení

Nejzásadnější část celé vývojářské konference je úspěšně za námi. Úvodní Keynote se “bohužel” nesla v duchu předchozích predikcí a světlo světa tak spatřil pouze software v podobě iOS 12, macOS 10.14 Mojave, watchOS 5 a tvOS 12.

V Online Apple Store se sice udály drobné změny, ale o tom až později. Čekali jsme spíše na iPad Pro s Face ID, levnější MacBook Air nebo alespoň zahájení prodeje nabíjecí podložky AirPower. Nic z toho se však nestalo a ohledně AirPower to podle nás prohlubuje spekulaci o blíže nespecifikovaných problémech. Otálet s příslušenstvím k hlavnímu produktu rok nemůže být v žádném případě záměrný tah. Pojďme si nyní shrnout nejzásadnější novinky jednotlivých systémů. 

V první řadě lze vyzdvihnout jeden společný rys. Apple se poučil z loňských chyb a systémy nepřeplácal, ale stabilizoval a decentně vylepšil. 

iOS 12

První skvělou zprávou zejména pro starší zařízení je změna výkonové charakteristiky nového iOS. Ta zkrátila čas potřebný k dosažení maximálního výkonu. Znatelně rychlejší “náběh” výkonu než u iOS 11 se výrazně podepíše na rychlosti systému. Konkrétně o o 40% rychlejší spouštění aplikací, o 50% svižnější zobrazení virtuální klávesnice a o 70% rychlejší spouštění fotoaparátu. 

Velkým tématem byla opět i rozšířená realita. Podle očekávání byl představen ARKit 2 s možností sdílení rozšířené reality a dalšími uživateli. Ta dovoluje např. multiplayerové hry viz ukázka v rámci nové spolupráce Apple – LEGO. 

Aplikace na měření vzdáleností pomocí iOS zařízení (Measure) se dočkala nativní verze přímo od Applu. 

Revoluční a oblíbené Animoji jsou nyní ještě propracovanější. Nově dokáží reagovat i na jazyk uživatele. Nové avatary pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Letos to je roztomilý duch, koala, tygr a dinosaurus T – Rex.

Apple se však rozhodl jít ještě dál a výsledkem jsou nové MeMoji. Jak již název napovídá, nebudete muset ke svému digitálnímu “já” používat Anomoji T – Rexe nebo pandu, ale poslouží vám k tomu vlastní vizualizace. K dispozici je opravdu nepřeberné množství nastavení, detailů i příslušenství, takže si s MeMoji určitě vyhrajete.

Od “hraní” resp. zábavy se přesuneme zpět k práci. “Business mani” ale i běžní uživatelé dozajista ocení konferenční hovory pomocí FaceTime. Do konference bude možné připojit až 32 osob s tím, že tato funkce je integrována do iMesssages. I když vlastně i na FaceTime se dá bavit. Nově totiž podporuje Animoji, nálepky a různé další efekty. 

Po práce je třeba relaxovat, takže nové rozšíření funkce Nerušit (Do Not Disturb) pravděpodobně workoholikům radost neudělá. Bude totiž o dost chytřejší a např. v noci Vás tak nebude rušit XYZ notifikacemi, které by mohly vyprovokovat pracanty k jejich “odbavení” uprostřed noci. Díky novince v iOS 12 je rovněž konec oněm zmiňovaným XYZ notifikacím. Nově se totiž umí sdružovat do skupin čímž se celé notifikační pole stává přehlednějším a efektivnějším.

Příznivce statistických dat potěší nová funkce Screen Time, která bude sbírat údaje o používání telefonu. Uživatelé tak budou moci lépe vidět kde a jak tráví svůj čas. A nejen to. Tato funkce dovolí i nastavení maximálního času stráveného v aplikaci. Po jejím uplynutí Vás upozorní, že je čas tuto činnost ukončit, v extrémním případě dokáže aplikaci i vypnout. Uživatelná funkce zejména pro prokrastinující dítka a jejich rodiče.

macOS 10.14 Mojave

Z hor do pouště. Apple nový operační systém pro Mac pojmenoval po Mohavské poušti ležící na jihovýchodě Kalifornie. Jak bylo uvedeno na prezentaci, poušť je stejně krásná, nebo ještě krásnější v noci. Tímto se podařilo vystihnout jednu z nejočekávanějších novinek macOS. Dark Mode nebo tmavý režim. Ten bude dokonce v dynamickém režimu plochy měnit odstín v závislosti na denní době. 

Pokud i vy patříte k uživatelům jejichž plocha vypadá jako po výbuchu, budeme macOS Mojave milovat. Jeho nová funkce Desktop Stacks totiž umí soubory poskládat do “komínků” resp. balíčků podle specifikací (fotografie, videa, PDF soubory atd.) a umístí je k pravému rohu.

Značných a hlavně praktických vylepšení se dočkal i Finder. Nově disponuje Gallery View – náhledy, které usnadňují prohlížení a přímou editaci prostřednictvím nástrojů na bočním panelu. 

Velice zajímavě vypadá funkce Continuity Camera, která propojí macOS a fotoaparát iPhonu. Do dokumentu na Macu tak můžete velice rychle a efektně přidat fotografii z iPhonu. 

Mac App Store se dočkal redisgnu. Podle očekávání se obchod s Mac aplikacemi přiblížil po vizuální stránce iOS App Storu. 

I když Apple odmítá spojení macOS a iOS jsme letos svědky určitého “prolnutí”. Do macOS přichází iOS aplikace HomeKit, Akcie, Hlasový záznamník.

Snímky obrazovky bude možné po vzoru iOS bezprostředně po jejich pořízení upravovat. Zároveň by mělo být možné, používat vybrané iOS aplikace na macOS. 

Nové generace technologie Metal zvýší grafický výkon. S tomu se přidává podpora eGPU tedy externích grafických karet pro Macbooky a iMacy. 

watchOS 5

Walkie – Talkie, to je pravděpodobně nejzajímavější, nejzábavnější a nejpraktičtější funkce nového operačního systému pro Apple Watch. Tato jednoduchá funkce umožňuje fónickou komunikaci mezi Apple Watch. Funguje stejně jako vysílačka. Stačí zmáčknout tlačítko a mluvit s vašemu kolegovi s AW. Geniální záležitost.

Již tradičně se Apple zaměřil i na fitness funkce. Ve watchOS 5 nechybí nové výzvy, odměny, nebo typy cvičení (jóģa, procházka – Hike). Nová tepová funkcionalita  pomůže s hubnutím. Umožní zvolit požadovaný rozsah a vy se tak můžete při cvičení sledovat svůj tep a držet se optimálně v aerobním pásmu. 

Siri Watch Face se posunul o krůček dopředu. Naučil se zkratky a zobrazí i informace z aplikací třetích stran. Siri již také nebude nutné oslovovat “Hey Siri” stačí pouze zadat povel. 

Další vymodlenou funkcí je pro všechny majitele Apple Watch zobrazení webového obsahu. Ten bude možné konzumovat po rozkliknutí zaslaného odkazu. Pro konzumenty mluveného slova jsou nově k dispozici podcasty. 

tvOS 12

Updaty resp. nové verze operačního systému pro Apple TV, stejně jako watchOS nebývají v porovnání s iOS tak rozvinuté. A to se víceméně potvrdilo. Apple TV 4K dostala podporu prostorového zvuku Dolby Atmos. To znamená, že zvládne jak Dolby HDR tak Atmos. Drobných změn se dočkalo rozhraní. A to je v podstatě všechno. 

V současné době si projdou všechny verze OS (s výjimkou watchOS) testovacím kolečkem. První beta verze k testování a zasílání připomínek dostali registrovaní vývojáři již včera. Postupem času budou uvolňovány tzv. public verze, tedy verze pro veřejnost. Ty může testovat prakticky každý uživatel. Finální uživatelské verze se dočkáme v září. 

Již nyní se na v různých diskuzích a návodech objevují postupy, jak si i bez vývojářského účtu naistalovat první beta verze iOS apod. Rozhodně to nedějte. Dvojnásob to platí pro ty, kteří takto chtějí učinit na primárním zařízení, které používají denně. První beta verze jsou zpravidla velice nestabilní a v krajním případě by Vám její instalace mohla znemožnil zařízení používat. 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.