Jak zkontrolovat, které aplikace vám v iOS 11 nebudou fungovat

Nového operačního systému pro iPhone, iPad a iPod touch iOS 11 se dočkáme na Apple Special Event spolu s iPhonem X a dalšími zařízeními a softwarem již zítra. iOS 11 přináší řadu vylepšení a novinek. V souvislosti s instalací nového systému na stávající zařízení je třeba dát si pozor na jednu věc.

S příchodem iOS 11 definitivně končí podpora 32-bit aplikací. Ten bude nově podporovat pouze aplikace s moderní 64-bit architekturou. Apple se tímto krokem rozhodl posunout iOS vyšší úroveň. Apple již od roku 2013 používá ve svých zařízeních 64-bit procesory, na kterých běžely staré 32-bit i nové 64-bit aplikace. Použití pouze 64-bit aplikací v kombinaci s 64-bit systémy  tak zajistí zejména vyšší efektivitu a rychlejší chod.

Na omezování podpory 32-bit aplikací začal Apple upozorňovat uživatele již v aktualizaci iOS 10.1. Apple tak chce uživatele na změnu připravit opravdu postupně. Aktuálně se při spuštění 32-bit aplikace v iOS 10.3.3 zobrazuje chybové hlášení, které upozorňuje na nutnost aktualizace aplikace, aby byla s iOS 11 kompatibilní. Na jednu z takových hlášek se můžete podívat na obrázku níže.

V okamžiku, kdy do svého stávajícího zařízení nainstalujete iOS 11, takovouto aplikaci již neotevřete.

Apple sice po vývojářích požaduje, aby všechny aplikace a aktualizace aplikací byly od roku 2015 programovány v 64-bit architektuře, ale i tak se v App Store nachízí přes 187 000 starších 32-bit aplikací. To znamená, že všechny takové aplikace nebyly více než dva roky aktualizovány.

Vzhledem k jejich počtu je možné, že některou z nich máte i ve svém iPhonu, iPadu nebo iPodu touch. Je dobré to zjistit ještě před aktualizací iOS a případně se tomu přizpůsobit. Pro nalezení všech 32-bit aplikací ve vašem zařízení stačí dodržet následující postup.

  1. Klikněte na Nastavení
  2. Klikněte na Obecné
  3. Klikněte na Informace
  4. Klikněte na Aplikace

Po provedení těchto čtyř úkonů se zobrazí seznam všech 32-bit aplikací ve vašem zařízení. Pokud je některá z nich vaší primární a používáte ji na denní bázi nezbývá, než se pokusit nastalou situaci řešit. Máte několik možností:

  1. V App Store zjistěte, zda není k aplikaci dostupná aktualizace, která by zajistila kompatibilitu s iOS 11
  2. Pokud není aktualizace dostupná, tak v App Store na stránce dané aplikace v sekci Aplikace vývojáře zjistěte, zda vývojář nemá v portfóliu aplikaci s obdobným obsahem, viz obrázek níže.
  3. Jednou z posledních možností je kontaktovat vývojáře a dotázat se ho, zda bude aplikaci aktualizovat pro iOS 11
  4. Pokud ani jedna z výše jmenovaných variant nezafungovala, nezbude nic jiného než se poohlédnout po jiné aplikaci