Mac mini 2018: nenadchl ani neurazil

Nový Mac mini nejlépe charakterizuje právě citát z nadpisu. V podstatě se přiblížil spíše tomu „černějšímu“ scénáři. Apple jej naládoval silnějšími komponenty, přepracoval chlazení, aby to zvládlo a všechno šoupl do staré známé hliníkové krabičky. Ale abychom mu nekřivdili, pojďme se podívat na pár surových dat. 

Vrcholem nabídky je nově 3,2 GHz šesti jádrový procesor Intel Core i7 osmé generace. Stejně jako nový MacBook Air, i mini dostal do vínku bezpečnostní čip Apple T2. Paměť lze rozšířit až na neuvěřitelných 64GB (2666 MHz) DDR4. Připlatíte si za ni však astronomických 44 800 CZK.  Grafická karta zůstala pouze integrována, a to Intel UHD Graphics 630. Pro ukládání dat bude sloužit až 2 TB SSD disk. 

Konektivitu budou zajišťovat čtyři USB – C (Thunderbolt 3) porty, jedno HDMI, dva USB – A porty, 3,5 mm Jack a Ethernet. Samozřejmostí je i Bluetooth 5.0

Co se týká barevného provedení, tak Space Gray Macu mini opravdu sluší. V jiné barevné kombinaci dostupný nebude. 

Jedním z hlavních taháků Macu mini bude v porovnání s výbavou jeho cena. Apple tentokrát opravdu „nepřestřelil“ a základní Mac mini s 3,6 GHz čtyř jádrovým procesorem i3, 8 GB paměti, grafikou UHD 630 a 128 GB SSD startuje na 23 990 CZK. Druhá výkonnostní verze s 3,0 GHz šesti jádrovým procesorem i5, stejnou grafikou a pamětí a 256 GB SSD začíná na 32 990 CZK. Předobjednat je možno již dnes. S distribucí a prodejem se u nás začíná 7. listopadu. 

Co říci závěrem, kdyby toto byla aktualizace loňského Macu mini, brali bych ji s nadšením a všema deseti. Ale takhle? Nemůžeme se ubránit prvotního názoru, že tatko by neměl dopadnout Mac, na který se čekalo prakticky 4 roky. Čekali jsme víc. 

Na stranu druhou, stále čekáme na aktualizaci Mac Pro ohlášenou na další rok. Tím chceme říct, že Mac mini se nemůže zrovna hrnout do PRO třídy, ale aspoň základní dedikovaná grafika by mu slušela. Nicméně, nepochybujeme, že Apple jej má tam, kde ho chtěl mít. Bezpochyby se jedná o skvělý vstupní prvek do segmentu stolních Maců. 

Prostě! Ani nenadchl, ani neurazil. 

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.