iPad Pro 2018: jedním slovem revoluce

Nový iPad Pro je poslední z trojice novinek včerejšího eventu. Na rozdíl od Macu mini, který „pouze“ vyměnil vnitřní komponenty, zaznamenal opravdovou revoluci. Přesně dle očekávání „přesedlal“ na iPhone platformu X. To znamená, bezrámečkový displej a Face ID, který nahradil otisk prstu Touch ID. Applu se navíc podařilo vyřešit funkčnost Face ID v režimu na šířku a nic tak nebrání odemykání iPadu i v tomto režimu. 

Celkově se design nového iPadu změnil. Zaoblenější hrany doplnily ostře řezané hrany a redukční dieta iPad o 1 mm ztenčila na současných 5,9 mm. Bohužel „nejtenčí“ iPad nese svou daň v podobě absence bezdrátového nabíjení. K tomu je potřeba propustnost skla, které má však negativní vliv na zmiňované rozměry. 

U displeje ještě zůstaneme. Zúžení rámečků dovolilo při zachování kompaktních rozměrů zvětšení úhlopříčky displeje z 10,5″ na 11″. Tím se již takřka dostáváme k velikosti formátu A4.  Větší model si zachoval úhlopříčku 12,9″. 

Pod novou generací Retina displeje s označením Liquid se skrývá LED displej s rozlišením 2388 x 1668 px. při 264 ppi resp. 2732 x 2048 px. při 264 ppi. Samozřejmostí jsou již dobře známé technologie ProMotion a True Tone. Na očekávaný OLED si tak budeme muset ještě počkat.

K displeji se samozřejmě úzce váže i Apple Pencil a klávesnice Smart Keyboard.  Obě verze neoddělitelného iPad příslušenství se dočkaly vylepšení. Apple Pencil byla kompletně přepracována a značně vyspěla. Je chytřejší a podporuje i gesta (poklepáním na tužku atd). Nenabíjí se tak nešťastně jako první verze, ale prostým magnetickým kontaktem se samotným iPadem.

Smart Keyboard Folio zůstala stále tou známou Smart Keyboard klávesnící, ale díky přesunutí Smart Connectoru z hrany na zadní plochu, nabídne plnodnotnou ochranu i zadní části iPadu. Klávesnice nabízí dva pozorovací úhly, což je super. Předchozí Smart klávesnice totiž nabízela poměrně ostrý úhel a pozorování nebylo v některých případech ergonomicky nejpříjemnější. To by se mělo změnit.

Co se týká konektivity, iPad Pro nové generace nahradil Lightning konektor USB – C. Tím se otevírá cesta i k připojení externích monitorů v rozlišení 4K HDR. Bohužel ustoupit musel 3,5 mm Jack. Poslech hudby tedy nově pouze bezdrátově nebo s redukcí USB -C/Jack.

Kromě výše zmíněného se očekávalo i převzetí fototechniky z iPhonu XR. Nicméně se tak nestalo. I tak se může nový iPad Pro pochlubit 12 MPx fotoaparátem s pětičlenným objektivem a až 5x digitálním zoomem a True Tone bleskem. Samozřejmostí je nahrávání videa ve 4 K pro 60 snímcích za vteřinu. Přední TrueDepth kamera dokáže pořizovat 7 MPx selfie fotografie a natáčet 1080p HD video při 60 fps. 

Celé zařízení pohání 7 nm SoC A12X Bionic s kompresorem M12 a Neural Engine se strojovým učením. Celkem se do čipu vměstnalo sedm GPU jader a osm CPU jader. V praxi to bude znamenat mimo jiné i 2x vyšší grafický výkon. Údajně se tak dostává na úroveň konzole Xbox One S. 

Z nového iPadu Pro zbývá představit již pouze to první resp. poslední, cenu. Jedenácti palcová varianta začíná ve verzi WiFi a 64 GB uložištěm na 22 990 CZK. Naopak LTE verze s 1 TB úložištěm zaplatíte 49 990 CZK. Pravděpodobně nejprodávanější verze – WiFi a 256 GB vyjde na 27 490 CZK. K dispozici jsou dvě barevné varianty, a to Space Gray a Silver. 

Větší 12,9″ iPad Pro v konfiguraci WiFi a 64 GB vyjde na 28 990 CZK a za vrchol nabídky v podobě LTE a 1 TB si Apple naúčtuje 55 990 CZK.

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.