Apple Park v číslech 2/2

První díl článku Apple Park v číslech 1/2 obsahoval řadu číselných faktů a zajímavostí o  kampusu, wellness centru nebo divadle Steva Jobse. V druhém díle se dozvíte řadu zajímavostí o dopravě, stravování a samozřejmě cenu celého Apple Parku.

Apple Park v číslech – část 2

Apple bude využívat klimatu severní Kalifornie, díky systému přirozené ventilace bude provoz hlavní budovy “vesmírné lodi” fungovat 9 měsíců v roce bez nutnosti použití klimatizace nebo vytápění. Tento systém pomůže Apple k dosažení nulového nárůstu emisí skleníkových plynů.

Přirozenému systému ventilace pomáhá také umístění asi 4 300 obřích betonových desek, které byly použity na podlahy a stropy. Tyto desky mají duté středy, které pomáhají udžet chladnější vzduch.

Dalším technologickým řešením, které má udržet Apple Park “zelený” je využívání recyklované vody. Do tohoto projektu Apple vložil minimálně 17,5 mil. USD. Do kampusu tak bude proudit více než 157 000 galonů (594 310 l) recyklované vody denně. Apple neoznámil na co bude vodu využívat, ale vzhledem k množství zeleně v areálu  bude pravděpodobě mimo jiné využívána k zalévání a technologickým operacím na místo vody pitné.

V kampusu bude zdarma k dispozici 1000 jízdních kol, které pomohou zaměstnancům při pohybu celým areálem. Po dokončení by se v Parku mělo nacházet celkem 2000 parkovacích míst pro kola. Jízdu na kolech a běh si budou moci zaměstnanci užívat na na trasách o délce 2 mil (3,2 km).

Vysportovaní zaměstnanci budou moci nabrat síly v podnikové kafeterii. Ta bude mít v přízemí rozlohu 60 000 čtverečních stop (5 574 m2) s vnitřní kapacitou 2 100 osob. 

Kafeterie bude mít i mezipatro o ploše 20 000 čtvrečních stop (1 858 m2), které pojde dalších 600 osob. Před kafeterií bude připravena venkovní terasa pro dalších 1750 lidí. 

Apple o 20 % rozšíří možnost alternativního dojíždění do zaměstnání. V praxi to znamená, že více třetina zaměstnanců, kteří bydlí poblíž bude moct využívat autobus na biopaliva nebo jinou formu alternativní dopravy.

Pro ty, kteří zamíří do práce autem bude připraveno více než 10 980 parkovacích míst. Kromě dvou velkých nadzemních parkovacích budov u dálnice je velká část parkovišť podzemních, tak aby co nejméně narušovala okolní krajinu.

Stoly uvnitř budovy na kterých budou zaměstnanci pracovat jsou vyrobeny na zakázku od nizozemské společnosti Arco. Pracovní stůl bude tvořen 18 stop (5,486 m) dlouhou, 4 stopy (1,219 m) širokou světlou dubovou deskou. Jeho hmotnost bude 660 lb (necelých 300 kg). V podstatě je jedná o dvojnásobně prodloužený sériově vyráběný stůl Essenza od Arca za 2 500 USD. Jeho cena tedy bude několikanásobná. Apple jich objednal celkem 500 a umístěny budou v otevřených kancelářských prostorech pro skupinové práce.

Doplněny budou o cca 300 “klasických” Essenza stolů a 200 dalších, blíže nespecifikovaných.

A kolik bude celý Apple Park stát? Původně se odhadovalo, že by cena mohla být 0,5 mld. USD a z toho 160 mil USD. měl stát pouze pozemek. Jak už to u podobně velkých projektů bývá, cena se postupně navyšovala. V roce 2011 se rozpočet pohybovat těšně pod 3 mld. USD. Takové “raketové” zvýšení nákladů znepokojilo i akcionáře společnosti, kteří tento projekt v roce 2013 označili za divoce extravagantní. Přesnou cifru nikdo nikdy nepotvrdil ani nepotvrdí, ale v současné době se hovoří o cca 5 mld. USD. Toto číslo je naprosto ohromující, nicméně představuje pouze 2,3 % hotovostních rezerv Applu, které se pohybují okolo 215 mld. USD (údaj z ledna 2016).

Zdroj: 9to5mac, businessinsider, macworld, nowtrendingstory, cultofmac