Power Mac G4 Cube: Jeden ze skvělých Apple produktů, který se “nechytl”

Krásný, ale nedoceněný designový kousek hadrwaru s rychlým koncem. Takto nějak by se dal stručně charakterizovat Apple Power Mac G4 Cube. Předchůdce dnešního iMacu mini, který navrhl sám Johny Ive.

Při jeho představení v roce 2000 na něj představitelé Applu nešetřili chválou. Tim Cook (toho času Senior VP of Worldwide Operations) mimo jiné o G4 Cube mluvil jako o “technickém zázraku”. A nemůžeme jinak, než mu dát za pravdu.

Krásná designová krychle zabalená do průhledného obalu, který vytvářel dojem levitující kostky. Jeho přímím příbuzným byl Power Mac G4, který se více podobal klasickému stolnímu počítači.  I přes minimalistický design dokázal G4 Cube držet po stránce výkonu a specifikací krok s větším G4. Na první pohled by se zdálo, že G4 Cube je opravdu “superpočítač”.

(Apple Power Mac G4 vs. Apple Power Mac G4 Cube)

S jednou podstatnou pihou na kráse. Tušíte správně, cena. Power Cube byl o cca 200 USD dražší než “klasický” G4. Vyvážení designově přidané hodnoty a ceny bohužel moc lidí neoslovilo. V této době lidem stačila ošklivá krabice s výkonem.

Netradiční a inovátorský design však rovněž nebyl bez chybičky. Na některých kusech se totiž objevovala výrobní vada v podobě kosmetických (bez vlivu na funkčnost) prasklin na akrylátovém tubusu. G4 Cube byt tak bohužel velice rychle odsouzen k zániku.

Apple si byl postupného útlumu Power G4 Cube vědom, a tak v červenci 2001 po prodeji 150 000 kusů vydal Apple tiskovou zprávu, ve které poslal G4 Cube “k ledu”: “Apple Puts Power Mac G4 Cube On Ice.”

(Power Mac G4 Cube doplněný o monitor, klávesnici a ikonické reproduktory Harman Kardon)

Zdroj: BusinessInsider

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.